Park Jordana

Jordan

Park im. dr Henryka Jordana położony jest na terenie V Dzielnicy Krakowa, obok Krakowskich Błoń i Oleandrów, skąd w 1914 r. wyruszała Pierwsza Kadrowa do walki o odzyskanie Niepodległości Polski.

Park założony został w 1889 r. dzięki staraniom wybitnego Polaka , naukowca, społecznika i patrioty – dr Henryka Jordana, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgodnie z ideą założyciela Parku miał on spełniać rolę publicznego terenu do czynnego uprawiania ćwiczeń i gier ruchowych na wolnym powietrzu i zarazem miejscem wychowania młodzieży w duchu patriotycznym. Realizacja tej idei jordanowskiej miała doniosłe znaczenie dla odbudowy państwa polskiego. Na terenie Parku powstały urządzenia sportowe, boiska, basen, ścieżki zdrowia. W Parku Jordana rozgrywano pierwsze mecze piłki nożnej.

Z inicjatywy dr H. Jordana do wybuchu I wojny światowej postawiono w parku ponad 40 pomników wybitnych Polaków. Mimo że Kraków był pod zaborem austriackim pomniki służyły edukacji patriotycznej.

W kilka lat po śmierci dr H. Jordana w 1914 r. postawiono w parku pomnik jego założyciela.

Podczas II wojny światowej park został zdewastowany, ale 22 popiersia wybitnych Polaków zdołał uratować mistrz kamieniarski – Kazimierz Łuczywo, który je przekazał miastu po wojnie. 14 popiersi wróciło do parku po ich odnowieniu, ale pozostałe zostały ocenzurowane w PRLu i w szopie mistrza kamieniarskiego czekały aż do r. 1972 na zelżenie cenzury, co umożliwiło postawienie ich w Parku w bocznej alei.

Od 1958 roku istnieje Towarzystwo Parku im. dra Henryka Jordana, które kontynuuje idee jordanowskie a jego prezes – Kazimierz Cholewa od 1998 r. realizuje konsekwentnie projekt utworzenia w parku Galerii Wielkich Polaków XX wieku.

Galeria

Do 2013 r. dzięki zdolnościom organizacyjnym i uporowi prezesa Kazimierza Cholewy, mimo różnych trudności, odsłonięto w galerii 20 pomników, a kilka następnych jest w realizacji.

Odsłonięciu pomników towarzyszą uroczystości patriotyczne gromadzące setki, a nawet tysiące uczestników. Uroczystości patriotyczne w parku, przy pomnikach już odsłoniętych, organizowane są także z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca, z okazji Święta 3 Maja, 12 maja w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, 25 maja w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, 1 września – w rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Święto Niepodległości 11 listopada Park jest zawsze przystrojony flagami narodowymi kontrastując pozytywnie z otoczeniem (Al. 3 Maja, Oleandry)

Aleja

Park im. dr H. Jordana zasługuje w pełni na miano Patriotycznego Parku Jordana, bo w Krakowie pełni od lat taką rolę.

Park jest jednocześnie szkołą historii pod gołym niebem, gdzie młodzież szkolna poznaje historię Polski znaczoną pomnikami wielkich Polaków. Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje tekę edukacyjną poświęconą Galerii Wielkich Polaków XX wieku, która w tej edukacji historycznej winna stanowić cenną pomoc dla nauczycieli.

Dokumentacje pomników oraz uroczystości można obejrzeć w internecie m. in. na stronie Towarzystwa Parku http://www.parkjordana.org

a także na stronach

http://krakjw.wordpress.com/category/park-jordana/

http://wkrakowie.wordpress.com/category/park-jordana/

http://wkrakowie2012.wordpress.com/category/park-jordana/

http://wkrakowie2012cd.wordpress.com/category/park-jordana/

http://wkrakowie2013.wordpress.com/category/park-jordana/

(Zdjęcia – Józef Wieczorek)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s